Recom Power R24P205S/X2/R6.4
R24P205S/X2/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
R24P205S/X2/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 05VOUT
Datasheet Download
R24P205S/X2/R6.4.pdf
Availability of R24P205S/X2/R6.4
QUANTITY
R24P205S/X2/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of R24P205S/X2/R6.4
Internal Part NumberEIS-R24P205S/X2/R6.4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R24P205S/X2/R6.4
Related LinksR24P205S, R24P205S/X2/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
R24P205S/X2/R6.4 Details Description
Related parts for R24P205S/X2/R6.4
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 25V X5R 0504 datasheet.pdf
INSERT LABE TURQUOISE datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 PG16 datasheet.pdf
DUAL WIRE SPLICE, SIZE 22, WC datasheet.pdf
IC LSI AUDIO INTERFACE VQFN datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf