Recom Power R2S12-2405/P
R2S12-2405/P picture photo
Mfg. Part Number
R2S12-2405/P
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT SMD
Datasheet Download
R2S12-2405/P.pdf
Availability of R2S12-2405/P
QUANTITY
R2S12-2405/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R2S12-2405/P
Internal Part NumberEIS-R2S12-2405/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R2S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2S12-2405/P
Related LinksR2S12-, R2S12-2405/P Datasheet, Recom Power Distributor
R2S12-2405/P Details Description
Related parts for R2S12-2405/P
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.667MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 54MM datasheet.pdf
IC HDLC CONTROLLER 256-BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 27 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf