Yageo RC0402FR-07187RL
RC0402FR-07187RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07187RL
Brief Description
RES SMD 187 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07187RL.pdf
Availability of RC0402FR-07187RL
QUANTITY
RC0402FR-07187RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07187RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07187RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07187RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07187RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07187RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07187RL
LED 7-SEG DISP CC GREEN RHDP .3" datasheet.pdf
FIXED IND 140NH 51A 0.48 MOHM datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X14.25 GRY datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CABLE DUCT 4 WAY CROSS datasheet.pdf
MICRO 100C S 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CAP CER 75PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf