Yageo RC0402JR-072R4L
RC0402JR-072R4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-072R4L
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-072R4L.pdf
Availability of RC0402JR-072R4L
QUANTITY
RC0402JR-072R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-072R4L
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-072R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-072R4L
Related LinksRC0402J, RC0402JR-072R4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-072R4L Details Description
Related parts for RC0402JR-072R4L
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.77V 0.3A MICRO8 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
COUPLING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf