Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2671CS
RC1005F2671CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2671CS
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2671CS.pdf
Availability of RC1005F2671CS
QUANTITY
RC1005F2671CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2671CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2671CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2671CS
Related LinksRC1005, RC1005F2671CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2671CS Details Description
Related parts for RC1005F2671CS
IC PROGRAM 4.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
METRAL PWR 4R RA RCP PF datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
NOZZLE HOT AIR 2.5MM ROUND datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 8A DO215AB datasheet.pdf