Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F1183CS
RC1608F1183CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F1183CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F1183CS.pdf
Availability of RC1608F1183CS
QUANTITY
RC1608F1183CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F1183CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F1183CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F1183CS
Related LinksRC1608, RC1608F1183CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F1183CS Details Description
Related parts for RC1608F1183CS
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEX SEAL NUT 3/4" STEEL 1/2-20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 480MA 1.27 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMB datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf