Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F130CS
RC1608F130CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F130CS
Brief Description
RES SMD 13 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F130CS.pdf
Availability of RC1608F130CS
QUANTITY
RC1608F130CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F130CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F130CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F130CS
Related LinksRC1608, RC1608F130CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F130CS Details Description
Related parts for RC1608F130CS
CONN RECEPT 10POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TESTER BIT ERROR 3.3V 32-TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 63.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf