Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608F2213CS
RC1608F2213CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608F2213CS
Brief Description
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608F2213CS.pdf
Availability of RC1608F2213CS
QUANTITY
RC1608F2213CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608F2213CS
Internal Part NumberEIS-RC1608F2213CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608F2213CS
Related LinksRC1608, RC1608F2213CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608F2213CS Details Description
Related parts for RC1608F2213CS
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 20W datasheet.pdf