Sullins Connector Solutions RCB108DYHN
RCB108DYHN picture photo
Mfg. Part Number
RCB108DYHN
Brief Description
CONN EDGECARD 108POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RCB108DYHN.pdf
Availability of RCB108DYHN
QUANTITY
RCB108DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of RCB108DYHN
Internal Part NumberEIS-RCB108DYHN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row108
Number of Positions216
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCB108DYHN
Related LinksRCB10, RCB108DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCB108DYHN Details Description
Related parts for RCB108DYHN
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A TO220 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 19POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA SMINI datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf