Sumida Corporation RCH106NP-391K
RCH106NP-391K picture photo
Mfg. Part Number
RCH106NP-391K
Brief Description
FIXED IND 390UH 570MA 1.3 OHM TH
Datasheet Download
RCH106NP-391K.pdf
Availability of RCH106NP-391K
QUANTITY
RCH106NP-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH106NP-391K
Internal Part NumberEIS-RCH106NP-391K
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-106
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating570mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH106NP-391K
Related LinksRCH106, RCH106NP-391K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH106NP-391K Details Description
Related parts for RCH106NP-391K
TRANS NPN 80V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C ADDR TSOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf
OPT ENCODER 32 POS 6 CBL & CONN datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf