Sullins Connector Solutions RCM11DRPI
RCM11DRPI picture photo
Mfg. Part Number
RCM11DRPI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RCM11DRPI.pdf
Availability of RCM11DRPI
QUANTITY
RCM11DRPI Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM11DRPI
Internal Part NumberEIS-RCM11DRPI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM11DRPI
Related LinksRCM1, RCM11DRPI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM11DRPI Details Description
Related parts for RCM11DRPI
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
ATP 4S KIT WEDGE & CONTACTS datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 51POS datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 328 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
INDUCTOR 11.0A 22.0UH SMT datasheet.pdf