Vishay/Dale RCP0505W100RJS2
RCP0505W100RJS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W100RJS2
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W100RJS2.pdf
Availability of RCP0505W100RJS2
QUANTITY
RCP0505W100RJS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W100RJS2
Internal Part NumberEIS-RCP0505W100RJS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W100RJS2
Related LinksRCP0505, RCP0505W100RJS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W100RJS2 Details Description
Related parts for RCP0505W100RJS2
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CABLE 30COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 4V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 2POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf