Murata Electronics North America RDE5C1H271J0P1H03B
RDE5C1H271J0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H271J0P1H03B
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H271J0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H271J0P1H03B
QUANTITY
RDE5C1H271J0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H271J0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H271J0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H271J0P1H03B
Related LinksRDE5C1H27, RDE5C1H271J0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H271J0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H271J0P1H03B
FIXED IND 10UH 6.5A 17 MOHM TH datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 300POS R/A 2MM SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GR SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf