Recom Power REC3.5-4809DRW/R10/A
REC3.5-4809DRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-4809DRW/R10/A
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-09VO
Datasheet Download
REC3.5-4809DRW/R10/A.pdf
Availability of REC3.5-4809DRW/R10/A
QUANTITY
REC3.5-4809DRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-4809DRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC3.5-4809DRW/R10/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)194mA, 194mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-4809DRW/R10/A
Related LinksREC3.5-480, REC3.5-4809DRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-4809DRW/R10/A Details Description
Related parts for REC3.5-4809DRW/R10/A
IC DRIVER 4CHAN HISIDE 10PWRSOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 240VAC 50VDC datasheet.pdf
MOD THYRISTOR SGL 2000V Y1-CU datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.38A SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 9C P 18" WHT JACKP datasheet.pdf