Susumu RG1608V-561-P-T1
RG1608V-561-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608V-561-P-T1
Brief Description
RES SMD 560 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608V-561-P-T1.pdf
Availability of RG1608V-561-P-T1
QUANTITY
RG1608V-561-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608V-561-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608V-561-P-T1
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)