Susumu RG2012P-2491-B-T5
RG2012P-2491-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG2012P-2491-B-T5
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RG2012P-2491-B-T5.pdf
Availability of RG2012P-2491-B-T5
QUANTITY
RG2012P-2491-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG2012P-2491-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG2012P-2491-B-T5
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG2012P-2491-B-T5
Related LinksRG2012P-, RG2012P-2491-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG2012P-2491-B-T5 Details Description
Related parts for RG2012P-2491-B-T5
CAP CER 4.3PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 15POS .156 30AU datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TERMINAL WDK 2.5/TR-DU datasheet.pdf
HAN GASKET FOR 24B HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6.6PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf