Yageo RL0805FR-070R1L
RL0805FR-070R1L picture photo
Mfg. Part Number
RL0805FR-070R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RL0805FR-070R1L.pdf
Availability of RL0805FR-070R1L
QUANTITY
RL0805FR-070R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0805FR-070R1L
Internal Part NumberEIS-RL0805FR-070R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0805FR-070R1L
Related LinksRL0805F, RL0805FR-070R1L Datasheet, Yageo Distributor
RL0805FR-070R1L Details Description
Related parts for RL0805FR-070R1L
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEAT SINK 40MM X 40MM X 7.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf