Bourns Inc. RL181S-103J-RC
RL181S-103J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL181S-103J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 25MA 12.1 OHM TH
Datasheet Download
RL181S-103J-RC.pdf
Availability of RL181S-103J-RC
QUANTITY
RL181S-103J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL181S-103J-RC
Internal Part NumberEIS-RL181S-103J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL181S
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10mH
Tolerance±5%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)12.1 Ohm Max
Q @ Freq100 @ 50kHz
Frequency - Self Resonant250kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL181S-103J-RC
Related LinksRL181S-, RL181S-103J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL181S-103J-RC Details Description
Related parts for RL181S-103J-RC
IC REG LDO 1.8V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SO datasheet.pdf
KIT REF DES OPT MOUSE ADNS-6090 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf