Vishay/Dale RL20S392GB14
RL20S392GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S392GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S392GB14.pdf
Availability of RL20S392GB14
QUANTITY
RL20S392GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S392GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S392GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S392GB14
Related LinksRL20S3, RL20S392GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S392GB14 Details Description
Related parts for RL20S392GB14
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RCPT DUMMY SHELL SIZE 21 CADMIUM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 200MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf