Vishay/Dale RL20S470GB14
RL20S470GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S470GB14
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S470GB14.pdf
Availability of RL20S470GB14
QUANTITY
RL20S470GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S470GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S470GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S470GB14
Related LinksRL20S4, RL20S470GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S470GB14 Details Description
Related parts for RL20S470GB14
FIXED IND 3.3MH 77MA 21.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DL R/A .1" TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf