Vishay/Dale RLR07C1004FRRSL
RLR07C1004FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1004FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1004FRRSL.pdf
Availability of RLR07C1004FRRSL
QUANTITY
RLR07C1004FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1004FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1004FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1004FRRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1004FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1004FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C1004FRRSL
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.15A 274.3 MOHM datasheet.pdf
MINI MAC DIE SET FOR BB-2207 datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf