Vishay/Dale RLR07C10R0FRBSL
RLR07C10R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C10R0FRBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C10R0FRBSL.pdf
Availability of RLR07C10R0FRBSL
QUANTITY
RLR07C10R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C10R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C10R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C10R0FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C10R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C10R0FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C10R0FRBSL
RES SMD 18.2K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 8.7A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9518-1A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 31MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf