Vishay/Dale RLR07C1911FSB14
RLR07C1911FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1911FSB14
Brief Description
RES 1.91K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1911FSB14.pdf
Availability of RLR07C1911FSB14
QUANTITY
RLR07C1911FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1911FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1911FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1911FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1911FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1911FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1911FSB14
IDC CABLE-AKC30G/ AE34G / X datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V datasheet.pdf
DIN RAIL 35X7.5MM UNSLOT ALUM 2M datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 20.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 38MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf