Vishay/Dale RLR07C3010FPRE6
RLR07C3010FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3010FPRE6
Brief Description
RES 301 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3010FPRE6.pdf
Availability of RLR07C3010FPRE6
QUANTITY
RLR07C3010FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3010FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3010FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3010FPRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3010FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3010FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3010FPRE6
RES 300 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 310MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GTLP/LVTTL FANOUT DVR 24SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf