Vishay/Dale RLR07C4222FSRSL
RLR07C4222FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4222FSRSL
Brief Description
RES 42.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4222FSRSL.pdf
Availability of RLR07C4222FSRSL
QUANTITY
RLR07C4222FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4222FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4222FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4222FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4222FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4222FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4222FSRSL
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC THERMOCOUP TO DGTL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 62PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 25MA 71 OHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf