Vishay/Dale RLR07C4700GMB14
RLR07C4700GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4700GMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4700GMB14.pdf
Availability of RLR07C4700GMB14
QUANTITY
RLR07C4700GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4700GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4700GMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4700GMB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4700GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4700GMB14 Details Description
Related parts for RLR07C4700GMB14
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 110V DPDT BLUE datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 5A 3-WDFN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 5.8A 82 MOHM TH datasheet.pdf
CONN CAP (COVER) FOR TNC JACKS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf