Vishay/Dale RLR07C48R7FSRSL
RLR07C48R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C48R7FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C48R7FSRSL.pdf
Availability of RLR07C48R7FSRSL
QUANTITY
RLR07C48R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C48R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C48R7FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C48R7FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C48R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C48R7FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C48R7FSRSL
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DIP datasheet.pdf
LED 2HI 3MM YELLOW PC MNT datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf