Vishay/Dale RLR07C5101GPRSL
RLR07C5101GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5101GPRSL
Brief Description
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5101GPRSL.pdf
Availability of RLR07C5101GPRSL
QUANTITY
RLR07C5101GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5101GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5101GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5101GPRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5101GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5101GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C5101GPRSL
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 15POS 15AU datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP25S/AE25G/CFP25S datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.25W SC88 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V JB 2220 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf