Vishay/Dale RLR07C54R9FSRE6
RLR07C54R9FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C54R9FSRE6
Brief Description
RES 54.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C54R9FSRE6.pdf
Availability of RLR07C54R9FSRE6
QUANTITY
RLR07C54R9FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C54R9FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C54R9FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C54R9FSRE6
Related LinksRLR07C5, RLR07C54R9FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C54R9FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C54R9FSRE6
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM - DO-214AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf