Vishay/Dale RLR07C5903FSB14
RLR07C5903FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5903FSB14
Brief Description
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5903FSB14.pdf
Availability of RLR07C5903FSB14
QUANTITY
RLR07C5903FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5903FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C5903FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5903FSB14
Related LinksRLR07C5, RLR07C5903FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5903FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C5903FSB14
IC REGISTERED TRANSCVR 24DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT363 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf