Vishay/Dale RLR07C6804GMBSL
RLR07C6804GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C6804GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C6804GMBSL.pdf
Availability of RLR07C6804GMBSL
QUANTITY
RLR07C6804GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C6804GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C6804GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C6804GMBSL
Related LinksRLR07C6, RLR07C6804GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C6804GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C6804GMBSL
CAP FILM 20UF 10% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
STAR RING AVIKRIMP (STEEL) datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER, RJ-45 TO DB9 (FEMALE) datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 1200V 29.5A MODULE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf