Vishay/Dale RLR07C7152FSB14
RLR07C7152FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7152FSB14
Brief Description
RES 71.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7152FSB14.pdf
Availability of RLR07C7152FSB14
QUANTITY
RLR07C7152FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7152FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C7152FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7152FSB14
Related LinksRLR07C7, RLR07C7152FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7152FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C7152FSB14
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TXRX 1X9 ATM MMF 622MBPS METAL datasheet.pdf
FOMM62.5 LEAD 2.5S TZ ST-SC DPX datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf