Vishay/Dale RLR07C8250FRB14
RLR07C8250FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8250FRB14
Brief Description
RES 825 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8250FRB14.pdf
Availability of RLR07C8250FRB14
QUANTITY
RLR07C8250FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8250FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C8250FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8250FRB14
Related LinksRLR07C8, RLR07C8250FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8250FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C8250FRB14
FIXED IND 150UH 172MA 5.07 OHM datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 200W datasheet.pdf
PLUG PACK REMOVAL TOOL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf