Vishay/Dale RLR20C1472FRB14
RLR20C1472FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1472FRB14
Brief Description
RES 14.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1472FRB14.pdf
Availability of RLR20C1472FRB14
QUANTITY
RLR20C1472FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1472FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1472FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1472FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1472FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1472FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1472FRB14
FIXED IND 8MH 1A 3.34 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE NE CD datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
Z-PACK/C RAMH 55P datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf