Vishay/Dale RLR20C1803GRB14
RLR20C1803GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1803GRB14
Brief Description
RES 180K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1803GRB14.pdf
Availability of RLR20C1803GRB14
QUANTITY
RLR20C1803GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1803GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1803GRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1803GRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1803GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1803GRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1803GRB14
RFID TRANSPONDER ENCAPS 13.56MHZ datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388BGA datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG .81 500MM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 9POS FREE HANGING datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf