Vishay/Dale RLR20C2001FMBSL
RLR20C2001FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2001FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2001FMBSL.pdf
Availability of RLR20C2001FMBSL
QUANTITY
RLR20C2001FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2001FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2001FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2001FMBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2001FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2001FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C2001FMBSL
IC CTRLR/DVR CMOS PROGRAM 84PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 30POS R/A AU datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
DMM 1000V 10A RMS BL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 125MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
A22E-MP-11C datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75OHM PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 0.19A TO92-3 datasheet.pdf