Vishay/Dale RLR20C51R1FPRSL
RLR20C51R1FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C51R1FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C51R1FPRSL.pdf
Availability of RLR20C51R1FPRSL
QUANTITY
RLR20C51R1FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C51R1FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C51R1FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C51R1FPRSL
Related LinksRLR20C5, RLR20C51R1FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C51R1FPRSL Details Description
Related parts for RLR20C51R1FPRSL
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 510V 12KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf