Vishay/Dale RLR20C5600GMRE6
RLR20C5600GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C5600GMRE6
Brief Description
RES 560 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C5600GMRE6.pdf
Availability of RLR20C5600GMRE6
QUANTITY
RLR20C5600GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C5600GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C5600GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C5600GMRE6
Related LinksRLR20C5, RLR20C5600GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C5600GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C5600GMRE6
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 21POS datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOP-J datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 300VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf