Vishay/Dale RLR32C1002FMRSL
RLR32C1002FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1002FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1002FMRSL.pdf
Availability of RLR32C1002FMRSL
QUANTITY
RLR32C1002FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1002FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1002FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1002FMRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1002FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1002FMRSL Details Description
Related parts for RLR32C1002FMRSL
IC REG LDO 2.5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 33A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CERAMIC 2.7K OHM 7W 5% WW datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC 36QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf