Vishay/Dale RLR32C1690FMRE6
RLR32C1690FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1690FMRE6
Brief Description
RES 169 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1690FMRE6.pdf
Availability of RLR32C1690FMRE6
QUANTITY
RLR32C1690FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1690FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C1690FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1690FMRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C1690FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1690FMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C1690FMRE6
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 240MA SOT-23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 180POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT EMBEDDED MCBLUE 203B IPX datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.4V 4-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
820UF 25V 13X23 105C RAD datasheet.pdf