Hirose Electric Co Ltd RM15WTPZ-12P(71)
RM15WTPZ-12P(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM15WTPZ-12P(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS CABLE PIN
Datasheet Download
RM15WTPZ-12P(71).pdf
Availability of RM15WTPZ-12P(71)
QUANTITY
RM15WTPZ-12P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15WTPZ-12P(71)
Internal Part NumberEIS-RM15WTPZ-12P(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc, Brass, Pliable PVC, Chrome or Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC, 490VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15WTPZ-12P(71)
Related LinksRM15WTPZ, RM15WTPZ-12P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15WTPZ-12P(71) Details Description
Related parts for RM15WTPZ-12P(71)
FIXED IND 2.2UH 1.8A 124.1 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.2A 400 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 12A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0022UF RADIAL datasheet.pdf