Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT511K
RMCF0402FT511K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT511K
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT511K.pdf
Availability of RMCF0402FT511K
QUANTITY
RMCF0402FT511K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT511K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT511K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT511K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT511K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT511K Details Description
Related parts for RMCF0402FT511K
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 4BIT 16-DQFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO220AC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 34POS datasheet.pdf
RELAY OPTO 80V 0.35A SOP4 datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 6C UNSHLD 300V datasheet.pdf