Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT1K30
RMCF0603FT1K30 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT1K30
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT1K30.pdf
Availability of RMCF0603FT1K30
QUANTITY
RMCF0603FT1K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT1K30
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT1K30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT1K30
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT1K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT1K30 Details Description
Related parts for RMCF0603FT1K30
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PIN 23-20AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
TV 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
1UF 50V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf