Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT390K
RMCF0603FT390K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT390K
Brief Description
RES SMD 390K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT390K.pdf
Availability of RMCF0603FT390K
QUANTITY
RMCF0603FT390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT390K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT390K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT390K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT390K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT390K Details Description
Related parts for RMCF0603FT390K
IDC CABLE- AKN60A/ AE60M / AKN60 datasheet.pdf
IC DUAL GP LV COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
SEATING TL 4 PR 12 COL HDR datasheet.pdf
THERMISTOR PTC TEMP SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 7.50MM NAT datasheet.pdf
SFP MODULE datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf