SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands RMX-354-1205G
RMX-354-1205G picture photo
Mfg. Part Number
RMX-354-1205G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5.2V 350W
Datasheet Download
RMX-354-1205G.pdf
Availability of RMX-354-1205G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RMX-354-1205G Order Process
Ship out your order
Specifications of RMX-354-1205G
Internal Part NumberEIS-RMX-354-1205G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRMX-350
TypeLinear
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 45.2V
Current - Output (Max)50A, 8A, 4A, 5A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Hot Swappable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension10.75" L x 4.80" W x 2.50" H (27.0mm x 121.9mm x 63.5mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMX-354-1205G
RMX-354-1205G Details Description
Related parts for RMX-354-1205G
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC MINI 18MA 5VDC datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf