Vishay/Dale RN55C2232BB14
RN55C2232BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C2232BB14
Brief Description
RES 22.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C2232BB14.pdf
Availability of RN55C2232BB14
QUANTITY
RN55C2232BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C2232BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C2232BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C2232BB14
Related LinksRN55C2, RN55C2232BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C2232BB14 Details Description
Related parts for RN55C2232BB14
MODULE PWR ENTRY 15A 250V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0612 datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
POWER STRIP 24" 15A 6OUT 6'CR datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 10POS 3' datasheet.pdf
36 WAY VERT MALE CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
STD TIMER HOUSING 2POS datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A datasheet.pdf