Vishay/Dale RN55C4371BBSL
RN55C4371BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4371BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4371BBSL.pdf
Availability of RN55C4371BBSL
QUANTITY
RN55C4371BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4371BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4371BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4371BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4371BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4371BBSL Details Description
Related parts for RN55C4371BBSL
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 50V 35A MB datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 3SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 28MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf