Vishay/Dale RN55D1873FR36
RN55D1873FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1873FR36
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1873FR36.pdf
Availability of RN55D1873FR36
QUANTITY
RN55D1873FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1873FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1873FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1873FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1873FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1873FR36 Details Description
Related parts for RN55D1873FR36
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIG INV 14SO datasheet.pdf
CER RESONATOR 32MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC ADC/DAC 10BIT W/FIFO 36TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 300PSI GAUGE datasheet.pdf
RES 8K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf