Vishay/Dale RN55D2843FB14
RN55D2843FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2843FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 284K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2843FB14.pdf
Availability of RN55D2843FB14
QUANTITY
RN55D2843FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2843FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2843FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2843FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2843FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2843FB14 Details Description
Related parts for RN55D2843FB14
CAP CER 1800PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
TOUCH DISPLAY FUSION 7 7" PCAP datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 10" DIA datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf