Vishay/Dale RN55D6R40FRE6
RN55D6R40FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6R40FRE6
Brief Description
RES 6.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6R40FRE6.pdf
Availability of RN55D6R40FRE6
QUANTITY
RN55D6R40FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6R40FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D6R40FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6R40FRE6
Related LinksRN55D6, RN55D6R40FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6R40FRE6 Details Description
Related parts for RN55D6R40FRE6
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 1.8A SOT223 datasheet.pdf
RESISTR KIT 100-976 1/4W 5650PCS datasheet.pdf
IC PAR-IN PLL FREQ SYNTH 28-SOIC datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
THERMISTOR 470 OHM 0603 datasheet.pdf